Fotoğrafçınızla düğün günü öncesi tanışın..

“Eski dönem stüdyo tarzı çekimleri geride bıraktığımız, doğallığın ön planda olduğu fotoğrafların trend olduğu günümüzde, farklı isteklere cevap verebilmek adına fotoğrafçılar farklı çözümler üretmektedir.”

Bazı fotoğrafçılar ekonomik olması adına sadece dış çekim dvd ya da albümlü paketler sunarken, bunlara çekim saatine göre ek ücretler eklemektedir. Örneğin sadece 2 saatlik dış mekan çekimi isteyen bir çifte kuaför+dış mekan 6 saat seçeneği sunulabilmektedir. Buna tabi gelin alma, ilk dans, pasta kesimi, düğün salonu izin veriyorsa gece boyunca düğün çekimi eklenebilir.

Tek bir fotoğrafçı ve asistanla gerçekleştirilen bu tür paketlerde, kuaförde gelinin hazırlıkları ve önemli detay fotoğrafları çekildikten sonra dış mekan albüm çekimine geçilir. Gelin damat poz verirken kameraya bakmaktadır.

 “Fotoğrafçınızın asistana ihtiyacı vardır.”

Bir fotoğrafçıda olmazsa olmaz ekipmanları bilmeyebilirsiniz. Ama fotoğrafçınız en az bir asistan ile çekimi gerçekleştiriyorsa, minimum gerekli ekipmana sahip olduğunu anlayabilirsiniz. Çünkü fotoğrafçı tüm ekipmanlarını taşıyacak, kurulumunda yardım edecek en az bir asistana ihtiyaç duyar.

“Fotoğrafçınız çekim mekanını tanımalıdır.”

Fotoğrafçının çekim yapılacak mekanlarda kullanılacak yerleri belirlemesi, ışık koşullarını değerlendirmesi detayları kontrol etmesi gerekir. Özellikle daha önce çekim gerçekleştirilmemiş mekanlarda bunların düğün gününden önce saptanması işi şansa bırakmamak için önem taşır.

 “Fotoğrafçınızla düğün günü öncesi tanışın.”

Düğün günü öncesi çiftlerle buluşup sohpet edilmesi, onları tanımak, hayallerini ve beklentilerini bilmek önem taşır. Düğün günü için program yapılır, detaylar üzerinde konuşulur. Tarzlarına uygun konseptler belirlenir. Bu sayede çekim mekanı ve kullanılacak aksesuarlar kararlaştırılır. Bu bazen gelin şemsiyesi, balon bazen de tamamen gelinin hayallerini süsleyen bisiklet veya bu gibi objeler olabilir. Bu ön tanışma sayesinde fotoğrafçı düğün günü çiftlerin duygularını daha rahat hissedebilir. Çiftlerde en özel anlarını güvendiği fotoğrafçıya teslim edebilir.

“Fotoğrafçı ekipman anlamında hep tedbirli olmalıdır”

Bunların yanında yeterli ve yedekli ekipman, teknik bilgi, deneyim zaten fotoğrafçıda olmazsa olmazlardır. Öncelikle çekimi gerçekleştirecek fotoğrafçının doğru ekipmanlara ve bunların yedeklerine ihtiyacı vardır. Yüksek çözünürlükte fotoğraf makinası, kaliteli ve çeşitli aralıklarda objektifleri, reflektör, flaş yanında yedek ekipmanları olmalıdır. En değerli böylesi bir günde işi şansa bırakılmamalıdır. Telafisi olmayan hayal kırıklıkları yaşamamak için de fotoğrafçı seçiminde bu hususlara dikkat edilmeli.

 Sevgiler

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir